Luni, 21 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Deveiși al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înbiserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Ghelari

vineri, 25 noiembrie 2016

Luni, 21 noiembrie 2016, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” a Schitului Ghelari din județul Hunedoara.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, a amintit despre rolul deosebit al Maicii Domnului în lucrarea de mântuire a neamului omenesc și despre minunata ei mijlocire în fața tronului ceresc pentru cei care i se roagă cu credință și îi cer ajutorul în rugăciunile lor. De asemenea, Preasfinția Sa i-a îndemnat pe cei prezenți să-și asume cu fermitate principiile Evangheliei Mântuitorului nostru Iisus Hristos, spre a deprinde tainele vieții duhovnicești și deveni astfel moștenitori ai bucuriei și luminii veșnice în Împărăția Cerurilor.
După Sfânta Liturghie, Preasfințitul Părinte Gurie i-a binecuvântat pe credincioși.

Sursa: http://episcopiadevei.ro